maj 2016 | adelinaadelina
  • Magazine
  • Bloggar
    • Nya bloggar
      • Design & inredning
      • Foto
      • Föräldraskap
      • Mode
      • Träning & hälsa
    • Topplistor
    • Foto
    • Föräldraskap
    • Mode
    • Träning & hälsa
  • Fler
    • Design & inredning
  • Topplistor
  • Skapa blogg
Gå till ,[object Object]
adelinaadelina
adelinaadelina
En blogg om mig som älskar allt som är fint samt mode, inredning, resor, foto och vardagslyx. Här i min blogg delar jag med mig av mina idéer och dagar i framför allt bilder. Älskar att inspirera andra och även bli inspirerad själv.
Hoppas du är här för att stanna!

Arkiv

  • februari 2021
  • januari 2021
  • december 2020
  • november 2020
  • oktober 2020
  • september 2020

Kategorier

  • Event
  • Frågor & svar
  • Inspiration
  • Min lägenhet
  • Outfits
  • Resor
  • Samarbeten
  • Shopping
  • Tips
  • Vardag
  • Videosar

    BLOGGVÄRLDEN

    tisdag, 31 maj, 2016

    Något jag tänkte ta upp på bloggen är hur jag tycker man ska tänka ifall man nu väljer att börja blogga. Jag tycker det är väldigt tråkigt när man lägger ned mycket tid på något inlägg, någon bild eller någon video för att sedan få en kommentar om att någon annan gjort/försöker göra likadant. Jag jobbar varje vardag och sedan även extra på helger (dock är det väldigt lugnt på mitt extrajobb på våren och sommaren tack och lov) så när jag väljer att sätta mig framför datorn för att blogga så väljer jag att lägga ned min tid på det. Mina kollage tar väldigt lång tid. Att stå ute och fota tar tid. Att skriva ett bra inlägg tar tid. Mina videos tar tid att både filma och sedan redigera (mina videos finns på min instagram och fler kommer framöver). Inspireras kan man, men då får man göra sin egen grej utav det istället för att efterlikna någon annan. Om någon undrar vem jag ser upp till och inspireras av så kan ni gå in på marinamayer777 på instagram (gissa hur glad jag blev när hon gillade en bild på mig på instagram?!). Om jag hade tid skulle jag absolut fota mer och verkligen blogga varje dag, men tyvärr, jag jobbar väldigt mycket och vill oftast umgås med mina nära och kära när jag är ledig. Men uppdaterar så mycket jag kan och jag hoppas ni förstår mig ändå. <3

    Något annat som är viktigt att ta upp är att väljer man att tjäna pengar på sin blogg bör man kolla upp vad som gäller och hur allt fungerar/bör vara. Dvs, det är viktigt att skriva i ett inlägg om man gör reklam för något. Jag skriver alltid "adlinks" om jag tjänar något på det. Om jag gör ett kollage eller om jag visar er min egen shopping/mina outfits och länkar plaggen skriver jag adlinks om jag tjänar något på just det. Adlinks, eller affliatelänkar innebär att man får en provision eller pengar per klick. Men att jag tjänar en liten summa på det innebär självklart att jag betalar skatt och även moms! Jag vet att många bloggare blivit anmälda pga detta, så tänkte förklara hur jag ser på allt detta. Så tänk på det om ni väljer att tjäna pengar på er blogg! Det är jätte viktigt att markera att det faktiskt är reklam.

    Större bloggare brukar även oftast samarbeta med många företag, dvs att företag skickar hem gratis produkter/plagg som bloggaren sedan ska visa upp och skriva om på sin blogg. Jag och min lilla blogg har endast fått möjligheten att samarbeta med två företag och har då skrivit i de inläggen att det är ett samarbete det handlar om eller att det handlat om en rabattkod med mitt namn med. Jag har även fått mail från två andra företag om samarbeten vilket jag tycker är väldigt roligt, men jag vill helst samarbeta med företag som jag vet passar in på just min blogg, sociala medier och min image. Detta är ju en modeblogg så mode, skönhet och bland annat bikinis/resor passar in på mig. Mode och resor är ju det som jag älskar mest.

    Tycker att det är viktigt att man är ärlig på sin blogg. Ville alltså skriva detta inlägget så alla som vill börja tjäna pengar på sin blogg/läser min blogg vet hur allt ligger till.

    Något annat som är otroligt viktigt är att jag tycker man ska vara trevlig mot sina bloggläsare osv. Frågar de om något plagg som man kanske inte länkat till så borde man svara dem. På min blogg måste jag godkänna kommentarerna. Så fort jag gör det, så tycker jag alltså att jag borde svara på den kommentaren om jag fått en fråga. Det är en självklarhet för mig. Kan inte låta bli att störa mig när någon bloggare eller instagrammare inte svarar ifall den får frågan "vart är din klänning ifrån?" tex. Hinner man godkänna en kommentar hinner man även svara på frågan man fått. Hör om tjejer där ute som verkligen inte vill att någon annan ska veta om vart deras plagg osv är ifrån fastän de har en modeblogg/instagram. Det är så himla oproffesionellt!

    xx

    • Dela på Facebook

    Gillar

    Kommentarer

    PASSPORT

    måndag, 30 maj, 2016

    ​Denna fina passfodral fick bli min i helgen. Puderrosa i beige toner är verkligen rätt för mig! Har velat ha ett fint passfodral länge men aldrig fastnat för någon förrän jag såg denna. Så himla fin. Köpte den alltså på Victoria's Secret butiken i Stockholm. Och idag köpte man självklart med sig nya fräscha blommor hem också. Bra start på veckan! 

    Bortsett från passfodralet fick jag idag hem ett paket med världens finaste blus. Har inte fotat den med kameran så vill ni se den kan ni göra det på min instagram istället: adelinaadelina. Puderrosa och verkligen jätte fin är den! Den kommer bli perfekt utomlands och även när man sitter på uteserveringar här i Sverige. 

    Imorgon jobbar jag igen men slutar vid 13. Älskar mitt jobb!! 

    • Dela på Facebook
    • Postad i: Shopping

    Gillar

    Kommentarer

    STOCKHOLM

    söndag, 29 maj, 2016

    Hej! Jag spenderade alltså min helg i Stockholm och nu är jag hemma, hur trött som helst. Sov på tåget påväg hem, haha. Älskar Stockholm dock. Tycker verkligen alla är så trevliga där. Fick inte med mig så mycket hem denna gången, bara ett passfodral som jag kan visa imorgon. Måste dock tipsa er om världens mysigaste fik, nämligen Wiener caféet. Väldigt franskt inspirerat och jag tyckte det var så himla mysigt där. Så åker ni till Stockholm borde ni verkligen fika där. Jag åt macarons (de är to die for på detta fik) och drack självklart, cappuccino. Wiener caféet har även pannkakor och våfflor som är rena drömmen men en halvtimme innan vi fikade åt vi lunch och var redan väldigt mätta. Längtar redan tills jag åker till Stockholm igen. Vill fika här igen så mysigt som det var! Nästa gång blir det rosévin och deras goda macaronbakelse tror jag. YUMMI! 

    Nu ska jag göra i ordning mig för sängen. En jobbvecka väntar. Hoppas ni också har haft en fin helg. Godnatt, puss och kram <3

    • Dela på Facebook
    • Postad i: Vardag

    Gillar

    Kommentarer

    adelinaadelina

    • Gå till Profil
    • Gå till Startsidan
    • Gå till RSS
    • Gå till Sitemap

    Blogga på Nouw

    • Skapa konto
    • Tjäna pengar på din blogg
    • Tagga produkter med Metapic
    • Flytta din blogg till Nouw

    Bloggar

    • Allmänt
    • Annat
    • Design & inredning
    • Foto
    • Föräldraskap
    • Hästar & ridsport
    • Mat & recept
    • Mode
    • Personligt
    • Resor & utland
    • Sport
    • Träning & hälsa

    Nouw

    • Magazine
    • Allmänna villkor
    • Sekretesspolicy
    • Kakor
    • Kontakta oss
    • Hjälp
    • Driftinformation
    • Build: 2021-02-15 15:41